CHIEFTEC zdroj SteelPower Series 550W, BDK-550FC, 80+ Bronze
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj SteelPower Series 550W, BDK-550FC, 80+ Bronze
Výkon zdroje (W):550; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:80 Plus Bronze; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu1022659
Part numberBDK-550FC
EAN produktu0753263077417
Záruka:60 Měsíc(ů)
Hlídací pes
SteelPower SERIES
  • 80 PLUS® Bronze certified efficiency
  • Fully modular cable management
  • Half-bridge LLC converter with DC-to-DC technology
  • Premium Japanese capacitors
  • FDB 12cm fan
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Steel Power
Article no. BDK-550FC
EAN code 0753263077417
Weight (without/with package) 1.62kg / 2.17kg
AC input 100-240V / 8.0A
Frequency 47 - 63Hz
+5V 20.0A
+3.3 V 20.0A
+5 V & +3.3 V combined 100W
+12 V1 45.5A
+12V2 -
+12V1, +12V2 combined 546W
P.F. >0,9
-12 V 0,3A / 3,6W
+ 5VBS 2,5A / 12,5W
Maximum Power 550W
Connectors
20+4 PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 2
8 PIN PCIe (6+2) 2
SATA 6
MOLEX 3/1
Cable length (mm)
20+4 PIN ATX 650
8 PIN EPS (4+4) 600/150
8 PIN PCIe (6+2) 500/150
SATA 2x 500/150/150
MOLEX / FLOPPY 500/150/150/150
Features
ATX12V Version ATX 12V 2.3
Efficiency 80 PLUS® Bronze
Dimension (D x W x H) 140 x 150 x 86mm
PFC Active PFC (0,9)
Fan 120mm FDB silent fan
Security AFC (Automatic Fan speed Control)
OCP (Overcurrent protection)
OPP (Overload protection)
OTP (Over-temperature protection)
OVP (Overvoltage protection)
SCP (Short-circuit protection)
SIP (Surge & Inrush Protection)
UVP (Under Voltage protection)
Warranty 60 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x
Konektory: 8pin CPU 2x