CHIEFTEC zdroj Chieftronic GPU-850FC, 850W, PFC, 14cm fan, 80+ Platinum
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Chieftronic GPU-850FC, 850W, PFC, 14cm fan, 80+ Platinum
Výkon zdroje (W):850; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:80 Plus Platinum; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu1022570
Part numberGPU-850FC
EAN produktu753263076090
Záruka:36 Měsíc(ů)
Hlídací pes
CHIEFTEC GPU-850FC
  • Fully modular cable management
  • 80 PLUS Platinum Efficiency
  • Premium Japanese capacitors for minimal ripple noise
  • Quality case housing finish with eye-catching fan filter design
The Chieftronic PowerPlay series builds on Chieftec’s many years of experience developing top-quality power-supplies and combines top specs like 80 PLUS Gold (at 550W, 650W, 750W) and 80 PLUS Platinum (at 850W, 1050W), premium Japanese capacitors for low ripple noise with an eye-catching fan filter design to offer an attractive PSU for users who want a true top-tier product.
Featuring a rugged build quality, the PowerPlay series measures only 160mm in length, therefore comfortably fitting into almost any system supporting ATX format PSU’s and leaving plenty of space for easy cable management.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
PERFORMANCE
Model PowerPlay 850W
Article no. GPU-850FC
EAN code 0753263076090
Weight (without/with package) 3.41 kg / 3.82 kg
AC Input 100 - 240V / 12.0A
Frequency 47 - 63Hz
+5V 20A
+3,3V 20A
+5V & +3,3V combined -
+12V 1 70.83A / 849.96W
+12V 2 -
+12V 1 & +12V 2 combined -
P.F. >0,9
-12V 0,3A / 3,6W
+5VsB 3,0A / 15W
Maximum Power 850W
CONNECTORS
20+4PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 2
8 PIN PCIe (6+2) 6
8 PIN EPS (4+4) 700
8 PIN PCIe (6+2) 2x 600/150 & 2x 600
FEATURES
Specification ATX 12V 2.3
Form Factor PS II
Efficiency 80 PLUS PLatinum
Dimension (DxWxH) 160 mm x 150 mm x 86 mm
PFC Active PFC
Fan 140mm silent fan
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x
Konektory: 8pin CPU 2x