CHIEFTEC zdroj Chieftronic GPU-550FC, 550W, PFC, 14cm fan, 80+ Gold
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Chieftronic GPU-550FC, 550W, PFC, 14cm fan, 80+ Gold
Výkon zdroje (W):550; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:80 Plus Gold; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu1022566
Part numberGPU-550FC
EAN produktu753263076069
Záruka:36 Měsíc(ů)
Hlídací pes
CHIEFTEC GPU-550FC
  • Fully modular cable management
  • 80 PLUS Gold Efficiency
  • Premium Japanese capacitors for minimal ripple noise
  • Quality case housing finish with eye-catching fan filter design
The Chieftronic PowerPlay series builds on Chieftec’s many years of experience developing top-quality power-supplies and combines top specs like 80 PLUS Gold (at 550W, 650W, 750W) and 80 PLUS Platinum (at 850W, 1050W), premium Japanese capacitors for low ripple noise with an eye-catching fan filter design to offer an attractive PSU for users who want a true top-tier product.
Featuring a rugged build quality, the PowerPlay series measures only 160mm in length, therefore comfortably fitting into almost any system supporting ATX format PSU’s and leaving plenty of space for easy cable management.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
PERFORMANCE
Model PowerPlay 550W
Article no. GPU-550FC
EAN code 0753263076069
Weight (without/with package) 2.24 kg / 2.65 kg
AC Input 100 - 240V / 8.0A
Frequency 47 - 63Hz
+5V 20A
+3,3V 20A
+5V & +3,3V combined -
+12V 1 45.9A / 550.8W
+12V 2 -
+12V 1 & +12V 2 combined -
P.F. >0,9
-12V 0,3A / 3,6W
+5VsB 3,0A / 15W
Maximum Power 550W
CONNECTORS
20+4PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 1
8 PIN PCIe (6+2) 2
SATA 6
MOLEX 3
FLOPPY 1
CABLE LENGHT
20+4PIN ATX 600
8 PIN EPS (4+4) 700
8 PIN PCIe (6+2) 600/150
SATA 2x 800/150/150
MOLEX 700/150/150/150
FLOPPY Molex
FEATURES
Specification ATX 12V 2.3
Form Factor PS II
Efficiency 80 PLUS Gold
Dimension (DxWxH) 160 mm x 150 mm x 86 mm
PFC Active PFC
Fan 140mm silent fan
Security OVP (Over voltage protection)
OPP (Over power protection)
OCP (Over current protection)
SCP (Short-circuit protection)
OTP (Over temperature protection)
AFC (Automatic Fanspeed Control)
SIP (Surge & Inrush Protection)
No-load operation
Warranty 36 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x