CHIEFTEC zdroj Polaris Series, PPS-1050FC, 1050W, Fully modular, 80+ Gold
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Polaris Series, PPS-1050FC, 1050W, Fully modular, 80+ Gold
Výkon zdroje (W):1050; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:80 Plus Gold; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu1022656
Part numberPPS-1050FC
Hlídací pes
POLARIS SERIES
  • 80 PLUS® Gold certified efficiency
  • Fully modular cable management
  • LLC Half-Bridge converter with DC-to-DC technology
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model POLARIS 1050W
Article no. PPS-1050FC
EAN code 0753263077363
Weight (wthout/with package) 2.6 kg / 3.4 kg
AC input 100 - 240 V / 15A
Frequency 50 - 60 Hz
+5V 22 A
+3.3 V 22 A
+5 V & +3.3 V combined 120 W
+12 V1 87.5 A
+12V2 -
+12V1, +12V2 combined 1050 W
P.F. >0.9
-12 V 0.3 A / 3.6 W
+ 5VBS 3.0 A / 15 W
Maximum Power 1050 W
Connectors
20+4 PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 2
8 PIN PCIe (6+2) 6
SATA 12
MOLEX 4
Cable length (mm)
20+4 PIN ATX 650
8 PIN EPS (4+4) 2 x 650
8 PIN PCIe (6+2) 2 x 600/100
SATA 3 x 550/100/100/100
MOLEX / FLOPPY 550/100/100/100
Features
ATX12V Version ATX 12V 2.3
Efficiency 80+ Gold
Dimension (D x W x H) 160 x 150 x 86 mm
PFC Active PFC
Fan 140 mm silent fan
Security AFC (Automatic Fan speed Control)
OCP (Over Current Protection)
OPP (Over Power Protection)
OTP (Over Temperature Protection)
OVP (Over Voltage Protection)
SCP (Short Circuit Protection)
SIP (Surge & Inrush Protection)
UVP (Under Voltage Protection)
Warranty 24 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x
Konektory: 8pin CPU 2x