CHIEFTEC zdroj Photon Series, CTG-750C-RGB, 750W, 12cm RGB fan, Active PFC, Modular, Retail, 85+
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Photon Series, CTG-750C-RGB, 750W, 12cm RGB fan, Active PFC, Modular, Retail, 85+
Výkon zdroje (W):750; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:85+; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:RGB.
Kód produktu1022581
Part numberCTG-750C-RGB
Hlídací pes
Supports all renowned RGB synchronization systems
- Rainbow RGB fan with a +5V addressable LED connector
- High-Performance (85% Eff. @230V) RGB Gaming
The highly innovative Photon series are aimed at gamers and enthusiasts, looking for the ultimate in power, longevity, performance and of course, RGB lightning effects and all this at a highly affordable price. The +5V addressable LED connector of the PSU offers an extreme wide range of lightening modes and effects, supports all renowned RGB lightening synchronization systems such as ASUS™ AURA SYNC, MSI™ MYSTIC LIGHT SYNC, ASROCK™ POLYCHROME SYNC and GIGABYTE™ RGB FUSION.
Photon series in addition provide a vast number of predefined and MB-independent lightening modes and effects, which are set via a button on the rear of the power supply while a minute toggle switch, equally located on the rear of the PSU allows the choice between the M/B RGB control (if available) or the integrated modes and effects. With its modular cables and related vast amount of connectors, an efficiency of 85% @230V, coupled with its highly competitive price positioning, the models of the Photon series stand out as perfect RGB Gaming solutions.
Performance
Model Photon 750W
Article no. CTG-750C-RGB
EAN code 0753263075925
Gewicht (Netto/Brutto) 2,15 kg / 2,55 kg
AC Input 230V / 6,3A
Frequency 50Hz
+5V 22A
+3,3V 22A
+5V & +3,3V combined 130W
+12V 1 30A
+12V 2 30A
+12V 1 & +12V 2 combined 675W
P.F. >0,9
-12V 0,3A / 3,6W
+5VsB 2,5A / 12,5W
Maximum Power 750W
Connectors
24PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 1
8 PIN PCIe (6+2) 4
SATA 6
MOLEX 4
FLOPPY 2
+5V RGB LED 1
Cable length
24PIN ATX 550
8 PIN EPS (4+4) 600
8 PIN PCIe (6+2) 2x 550/150
SATA 2x 450/150/150
MOLEX 2x 450/150/150
FLOPPY Molex
+5V RGB LED 600/100
Features
Specification ATX 12V 2.3
Form factor PS II
Efficiency >85%
Lightning modes 17x dynamic modes integrated
Dimension (DxWxH) 140 mm x 150 mm x 87 mm
PFC Active PFC (0,9) (only 230V)
Fan 120mm silent RGB Rainbow fan
Security
  • UVP (Undervoltage protection)
  • OVP (Overvoltage protection)
  • SCP (Short-circuit protection)
  • OPP (Overload protection)
  • AFC (Automatic Fanspeed Control)
  • SIP (Surge & Inrush Protection)
Warranty 24 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x