CHIEFTEC zdroj Photon Gold, GDP-750C-RGB, 750W, ATX-12V V.2.3/EPS-12V, PS-2, 14cm RGB fan, >90%
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Photon Gold, GDP-750C-RGB, 750W, ATX-12V V.2.3/EPS-12V, PS-2, 14cm RGB fan, >90%
Výkon zdroje (W):750; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Efektivita zdroje:90+; Podsvícení:RGB.
Kód produktu1022583
Part numberGDP-750C-RGB
Hlídací pes
Supports all renowned RGB synchronization systems
- Rainbow RGB fan with a +5V addressable LED connector
- High-Performance (90% Eff. @230V) RGB Gaming
The highly innovative Photon GOLD series are aimed at gamers and enthusiasts, looking for the ultimate in power, longevity, performance and of course, RGB lightning effects and all this at a highly affordable price. The +5V addressable LED connector of the PSU offers an extreme wide range of lightening modes and effects, supports all renowned RGB lightening synchronization systems such as ASUS™ AURA SYNC, MSI™ MYSTIC LIGHT SYNC, ASROCK™ POLYCHROME SYNC and GIGABYTE™ RGB FUSION.
Photon GOLD series in addition provide a vast number of predefined and MBindependent lightening modes and effects, which are set via a button on the rear of the power supply while a minute toggle switch, equally located on the rear of the PSU allows the choice between the M/B RGB control (if available) or the integrated modes and effects. With its vast amount of extra-long cables and an efficiency of 90% @230V, the models of the Photon GOLD series stands out as a perfect RGB gaming solutions.
Performance
Model Photon Gold 750W
Article no. GDP-750C-RGB
EAN code 0753263075901
Weight (without/with package) 2,3 kg/ 2,6 kg
AC Input 200-240V / 5A
Frequency 47 - 63Hz
+5V 22A
+3,3V 22A
+5V & +3,3V combined 120W
+12V 1 62A / 744W
+12V 2 -
+12V 1 & +12V 2 combined -
P.F. >0,9
-12V 0,3A / 3,6W
+5VsB 2,5A / 12,5W
Maximum Power 750W
Connectors
20+4PIN ATX 1
8 PIN EPS (4+4) 1
8 PIN PCIe (6+2) 4
SATA 8
MOLEX 3
FLOPPY 1
+5V RGB LED 1
Cable length
20+4PIN ATX 550
8 PIN EPS (4+4) 550
8 PIN PCIe (6+2) 2x 550/150
SATA 2x 550/150/150/150
MOLEX 550/150/150/150
FLOPPY Molex
+5V RGB LED 550
Features
Specification ATX 12V 2.3
Form factor PS II
Efficiency >90%
Lightning modes 14x dynamic modes integrated
Dimension (DxWxH) 160 mm x 150 mm x 87 mm
PFC Active PFC (0,9) (only 230V)
Fan 140mm silent RGB Rainbow fan
Security
  • UVP (Undervoltage protection)
  • OVP (Overvoltage protection)
  • SCP (Short-circuit protection)
  • OPP (Overload protection)
  • AFC (Automatic Fanspeed Control)
  • SIP (Surge & Inrush Protection)
Warranty 24 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x