CHIEFTEC zdroj Chieftronic PowerUp GPX-550FC, 550W ATX,80PLUS GOLD,cable-mgt,retail
Přidat do oblíbenýchCHIEFTEC zdroj Chieftronic PowerUp GPX-550FC, 550W ATX,80PLUS GOLD,cable-mgt,retail
Výkon zdroje (W):550; Formát zdroje:ATX; Konektory:8pin CPU 1x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Konektory pro základní desku:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; Modulární kabeláž; Efektivita zdroje:80 Plus Gold; Vlastnosti zdroje:Modulární kabeláž; Podsvícení:Bez podsvícení.
Kód produktu1022610
Part numberGPX-550FC
EAN produktu753263077172
Záruka:60 Měsíc(ů)
Hlídací pes
GPX-550FC
- 80 PLUS® Gold certified efficiency
- Fully modular cable management
- Full-bridge LLC converter with DC-to-DC technology
- Low ripple and tight voltage regulation
- 5-year warranty
A high power-density design allows this series to deliver up to 850W of power in a compact form factor, measuring only 14 cm in total length, while achieving 80 PLUS® Gold certified efficiency. The compact size combined with the fully modular cable management, allows the PowerUp series to be used conveniently in smaller builds, where a short PSU is needed, while long, flat, black cables support builds even in very
large gaming cases.
Performance
Model PowerUp 550W
Article no. GPX-550FC
EAN code 0753263077172
Weight (without/with package) 2.15 kg / 2.7 kg
AC Input 100 - 240V / 8.0A
Frequency 47 - 63Hz
+5V 20A
+3,3V 20A
+5V & +3,3V combined 100W
+12V
45.5A/ 546W
-12V 0.3A / 3.6W
+5VsB 2.5A / 12.5W
Maximum Power 550W
Connectors
20+4PIN ATX 1
8 PIN CPU (4+4) 2
8 PIN PCIe (6+2) 2
SATA 6
MOLEX 3
FLOPPY 1
Cable length
20+4PIN ATX 650
8 PIN CPU (4+4) 650/150
8 PIN PCIe (6+2) 2x 500
SATA 2x 500/150/150
MOLEX 500/150/150/150
FLOPPY Molex
Features
ATX 12V Version v2.53
Efficiency 80 PLUS Gold
Dimension (DxWxH) 140 mm x 150 mm x 86 mm
PFC Active PFC
Fan 120mm silent fan
Security
  • OVP (Over voltage protection)
  • OPP (Over power protection)
  • OCP (Over current protection)
  • SCP (Short-circuit protection)
  • OTP (Over temperature protection)
  • AFC (Automatic Fanspeed Control)
  • SIP (Surge & Inrush Protection)
  • UVP (Undervoltage Protection)
  • No-load operation
Warranty 60 Months
Formát zdroje: ATX
Konektory: 8pin CPU 1x